Krajinárska fotografia

Krajinárska fotografia je najmenej náročná na fototechniku ale vyžaduje kvalitné objektívy bez optických vád a dokonalú technickú kvalitu snímku. Ešte dôležitejší je pozitívny vzťah k cestovaniu a najmä pešej turistike. Najväčším nepriateľom je počasie. Trpezlivosť počkať si na vhodné nasvietenie scény je absolútne kľúčová. Optimálne množstvo zaujímavých oblakov výrazne oživuje záber. Ak počasie nepraje, často nastupuje improvizácia alebo rovno montáž oblohy. Vo fotobankách sa pri krajinárskej fotografii nachádza asi najviac extrémne graficky vylepšených fotiek post-procesom (extrémna úprava formátu RAW, prehnané HDR a pod). Veľká časť širokouhlých záberov v tejto galérii je poskladaná z viacerých fotografií.
45
Pláž Navagio na ostrove ZakynthosPlakaki na ZakynthoseVýchod slnka v Moraitike a MessonghiNízke TatryKarpathosOstrov Santorini z vyhliadky Profitis IliasOstrov Kasos za oblakmiVlicho na gréckom ostrove LefkadaDovolenka na LefkadePrameň pod KlapmiCestovanie po KarpathoseMesochori na KarpathoseDedinka Aperi na KarpathoseZ Panského dielu do Banskej BystriceObec UdičaNajvyššia vyhliadka na ostrove SantoriniVečer na SantoriniNočná Fira na SantoriniPigádia a Kali LimniChladný les v Malých KarpatochVýletná plavba na LefkadeExotická pláž v NidriNidri na LefkadeVylodenie na LefkadeVýchod slnka na GréckomBiela penaPantokrator na KorfuIónske moreAgios Mattheos na KorfuDalmáciaZápad slnka v PrimošteneOceánLefka OriPláž Preveli na KréteAmoudara na ostrove KrétaMorský závesDovolenka na KréteRomantická pláž na KréteCestovanie po KréteZázriváKasosOblačný KarpathosVolada na KarpathoseOthos na KarpathoseArkasa na Karpathose

grécko more zakynthos panoráma Pláž Navagio na ostrove Zakynthos [ 27. 06. 2019 ] Najznámejšia pláž gréckeho ostrova Zakynthos je prístupná iba loďou. Stroskotaný vrak lode uprostred piesočnatej pláže má dve legendy. Prvá je o pašeráckej lodi, ktorá tu stroskotala v roku 1980 počas silnej búrky. Druhá hovorí o tom, že loď je na pláži naaranžovaná, aby prilákala turistov. Podvečerný záber je vytvorený z piatich RAW fotografií. Sony A6300 a Sigma 19 mm. ISO100, F8, 1/320s.
grécko more ostrov dovolenka Plakaki na Zakynthose [ 27. 06. 2019 ] Západná časť ostrova Zakynthos je plná monumentálnych skalnatých útesov a jaskýň. Konkrétne tento výhľad nájdeš na Plakaki. Panoráma (8427 x 4740px )vznikla spojením štyroch RAW fotografií na výšku, cez 50 mm pevný objektív. ISO100, F8, 1/400s.
korfu východ slnka moraitika messonghi oblohaVýchod slnka v Moraitike a Messonghi [ 18. 09. 2018 ] Ranná obloha nad gréckou pevninou. Fotografia vznikla v letovisku Moraitika na ostrove Korfu pred fotením timelapse videa vo FullHD. Video má 19 sekúnd a obsahuje 430 fotografií. ISO 100, F8, 15 s., Sigma 19mm DN Art, kamerou Sony A6300.
Turistika Banská Bystrica Panský diel hory SlovenskoNízke Tatry [ 09/2017 ] Nádherný pohľad zo zjazdovky Panský diel (1100 m n.m.) pri Banskej Bystrici. Na fotke je Čierna skala, Minčol a Rakytov (1567 m n.m.). Bližšie na pravoboku sa v tieni schováva vápencový masív - Jelenská skala (1153 m n.m.) v Starohorských vrchoch. Fotografia pôsobí úžasne najmä kvôli oblakom. Tie vznikajú v daždivom jesennom období. ISO 100, F7.1, 1/500 s., 50 mm cez Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM.
grécko dovolenka karpathos les horyKarpathos [ 09/2016 ] Grécky ostrov Karpathos má rozlohu iba 301 km² a leží medzi známejšími ostrovami Kréta a Rodos. Fotografia je smerom na severnú stranu ostrova, kúsok od pláže Kira Panagia. Pri dobrom svetle a oblohe plnej oblakov sa naskytnú takéto neskutočné zábery. Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
santorini ostrov panoráma západ slnka gréckoOstrov Santorini z vyhliadky Profitis Ilias [ 07/2016 ] Panoramatický záber z najväčšieho vrchola Profitis Ilias na mestá Pyrgos (dole v strede), Fira (v strede) a Oia (vzadu na cípe). Najvyšší kopec položený na oceáne je ostrov Ios a po jeho ľavej strane je slabšie viditeľný Sikinos. Po pravej je vidieť kúsok ostrova Iraklia. Úplne vľavo na fotke je kúsok Thirasia a tiež časť sopečného ostrova. Ak by som sa otočil o 150° vľavo, naskytol by sa pohľad na Krétu. To ale nie je možné, kedže za chrbtom sa nachádza oplotená vojenská základňa. Všimnúť si môžeš množstvo svetiel po celom ostrove, pretože celé Santorini je nahusto zastavané. Aj keď išlo o júnovú dovolenku v najväčších horúčavách, na tomto kopci som takmer zamrzol kvôli silnému a studenému vetru. Vietor zapríčinil aj množstvo neostrých fotografií, ktoré som zhotovoval z môjho ľahkého cestovného statívu Velbon. Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
kasos grécko obloha oblaky západ slnkaOstrov Kasos za oblakmi [ 09/2016 ] Fotografia z cesty medzi horskými dedinkami Lastos a Volada na gréckom ostrove Karpathos. Kúsok odtiaľto sa nachádza turistická cesta na najvyšší vrchol ostrova - Kali Limni (1215 m n.m.). Za oblakmi sa nachádza ostrov Kasos.
grécko lefkada nidri vlicho jazeroVlicho na gréckom ostrove Lefkada [ 07/2015 ] Grécky ostrov Lefkada leží medzi ostrovmi Korfu a Kefalonia. S pevninou je prepojený umelou hrádzou a zdvíhacím mostom. Ostrov má bohaté zdroje spodných vôd, vďaka čomu má bohatú faunu a flóru. Na zábere je morská zátoka Vlicho s prístavom, pri najväčšej rekreačnej oblasti ostrova - Nidri . V zátoke, ktorá pripomína skôr jazero, kotvia prevažne malé plachetnice. Dovolenka na Lefkade patrila medzi tie najkrajšie a na blogu tomuto zelenému ostrovu venujem niekoľko článkov a desiatku fotografií. Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
pláž lefkada najkrajšie dovolenka rekreáciaDovolenka na Lefkade [ 07/2015 ] Pláže na ostrove Lefkada sú ako z romantického filmu. Táto fotografia s azúrovo zafarbeným morom vznikla v južnej časti Agios Ioannis, kúsok od kláštora. Tip na ďalšie pláže nájdeš v článku venovanom rajským plážam na Lefkade.
krajina hory zima sneh lesPrameň pod Klapmi [ 12/2013 ] Pohľad na obec Udiča z Prameňa pod Klapmi a dramatickú zimnú oblohu. Udiča patrí do okresu Považská Bystrica a tvorí vstupnú bránu do Marikovskej doliny. Prírodná rezervácia Klapy (654 m) je významná z geologického hľadiska. Ide o skalnatý vrch tvorený vápencami bradlového pásma. Historici usudzujú, že názov Klapy je aspoň dvetisícročný.
karpathos grécko hory more oblakyCestovanie po Karpathose [ 09/2016 ] Karpathos má hornaté vnútrozemie. Toto je pohľad na jeho východnú stranu, kde vedie kľukatá cesta k horskej dedinke Olympos.
Mesochori karpathos dedinka zátoka gréckoMesochori na Karpathose [ 09/2016 ] Dedinka Mesochori sa nachádza v západnej časti gréckeho ostrova Karpathos. Okolie je prudko fotogenické ale samotná dedinka je jedna z najhnusnejších, aké som na ostrove navštívil. Za zmienku stojí zátoka Ekklisia Agia Irini (na fotke vstrede), ktorá bola v minulosti útočiskom pirátov.
aperi volada othos karpathos gréckoDedinka Aperi na Karpathose [ 09/2016 ] Karpathos má niekoľko horských dedín vedľa seba. Othos, Volada a Aperi, ktorá je vpredu na fotografii. Vzadu vľavo sa nachádza hlavné mesto ostrova - Pigadia. Vzdušnou čiarou je to 6 km.
Nízke Tatry lúky lesy pohoria turizmusZ Panského dielu do Banskej Bystrice [ 09/2017 ] Záber vznikol medzi sídliskom Sásová a zjazdovkou Panský diel. Fotené západným smerom. Pozadie dokresľujú Nízke Tatry.
Udiča Klapy zima dedina SlovenskoObec Udiča [ 12/2013 ] Obec Udiča patrí do okresu Považská Bystrica a nachádza sa v Trenčianskom kraji. Tvorí vstupnú bránu do Marikovskej doliny. Vpravo je viditeľný Váh a časť vodnej nádrže Nosice (Priehrada mládeže).
Profitis ilias Santorini Greece grécko santorini vyhliadka západ slnkaNajvyššia vyhliadka na ostrove Santorini [ 07/2016 ] Čakanie na západ slnka na vyhliadke Profitis Iias a pohľad na mesto Pyrgos (v strede).
západ slnka  ostrov  Santorini  grécko moreVečer na Santorini [ 07/2016 ] Panoramatická fotografia medzi mestami Imerovigli a Fira. Napravo sa nachádza sopečný ostrov Tholos Naftilos.
Thira večer svetlo grécko Nočná Fira na Santorini [ 07/2016 ] V meste Oia aj Fira (na fotke) sú najviac vysvietené bary a reštaurácie s výhľadom na more. V minulosti bol ako hlavné mesto ostrova označený Pyrgos. Fotografované pomocou statívu. Záber je spojený z viacerých fotografií. Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
grécko karpathos ostrov západ slnka hlavné mestoPigádia a Kali Limni [ 09/2016 ] Malý hornatý ostrov Karpathos s rozlohou iba 301 km² ležiaci medzi Rodosom a Krétou. Je to ideálne miesto na pokojnú letnú dovolenku. Na fotografii je hlavné mesto ostrova s menom Pigádia a najvyšší vrchol Kali Limni s nadmorskou výškou 1 215 metrov. Fotené juho-východne od hlavného mesta, počas západu slnka. Panoráma z ôsmych záberov spojená v Adobe Lightroom. Kamera Sony A77. ISO100, F8, 1/40s., 18 mm.
stromy les lístie chlad jeseňChladný les v Malých Karpatoch [ 10/2012 ] Jesenný les nad bratislavskou Račou. Viac z jesenných prechádzok v Malých Karpatoch nájdeš v článku alebo galérii plnej detailov.
lefkada maják plavba loď skalaVýletná plavba na Lefkade [ 07/2015 ] Fotografia z výletnej lode Nidri Star , ktorá vznikla v juhozápadnej časti ostrova Lefkada - kúsok od majáku. Návšteva Lefkady sa oplatí najmä kvôli krásnym plážam . Niektoré sú lepšie dostupné loďou. ISO200, F8, 1/100 s., 50 mm
lefkada nidri beach sand gréckoExotická pláž v Nidri [ 07/2015 ] Záber z pláže pri mestečku Nidri na ostrove Lefkada je zložený z troch fotografií. Aj napriek tomu, že toto mesto nie je úplne ideálne na kúpanie, ponúka exotickú scenériu. ISO100, F8, 1/200 s., 16 mm
nydri vlycho lefkada dovolenka gréckoNidri na Lefkade [ 07/2015 ] Mestečko Nidri (Nydri, Νυδρί) a zátoka Vlicho (Vlycho) ponúka záber ako zo Švajčiarska. Za kopcom sa nachádza ostrov Meganisi. Ďaľšie fotografie a recenziu na dovolenku v Nidri nájdeš v blogu.
lefkada nidri star boat beach loďVylodenie na Lefkade [ 07/2015 ] Fotografia z výletnej plavby popri západnej časti ostrova Lefkada.
východ slnka lefkada nidri grécko moreVýchod slnka na Gréckom [ 07/2015 ] Ranný záber zo severne situovanej pláže v Nidri na ostrove Lefkada . Slnko vychádza nad gréckou pevninou. Tá je odtiaľto vzdialená vzdušnou čiarou iba 7 km.
more oceán skaly útes penaBiela pena [ 09/2013 ] ISO200, F4, 1/1250 s., 16 mm
korfu Pantokrator Korission vyhliadka morePantokrator na Korfu [ 09/2013 ] Na Korfu sa nachádzajú dva vrcholy s názvom Pantokrator . Tento je južnejšie položený a ponúka výhľad na južnú časť gréckeho ostrova (na fotke). Napravo je vidieť aj malú časť jazera Korission, v ktorom sa mieša sladká a slaná voda. Turisti nechodia na Korfu iba kvôli oddychu pri mori ale aj kvôli turistike.
more kúpanie pláž korfu Iónske more [ 09/2013 ] Pohľad na rozbúrené Iónske more na pláži Akra Gardiki, ktoré sa nachádza na západnej strane ostrova Korfu.
Korfu  Agios Mattheos  dedinka grécko Agios Mattheos na Korfu [ 09/2013 ] Pohľad na dedinku Agios Mattheos na Iónskom ostrove Korfu. V Grécku má takmer každá dedina aspoň jedno futbalové ihrisko a minimálne jeden kostol.
dovolenka v dalmáciii chorvátsko primošten more ostrovDalmácia [ 09/2015 ] Pohľad na chorvátske mestečko Primošten z neďalekého kopca. Týmto severným smerom sa nachádzajú mestá Žaborić, Brodarica, Šibenik i Vodice.
chorvátsko more západ slnka primošten Západ slnka v Primoštene [ 09/2015 ] Západ slnka za historickým centrom mesta Primošten v Chorvátsku.
more oceán vlny  Oceán [ 09/2016 ]
kréta cestovanie dovolenka tip na výlet gréckoLefka Ori [ 09/2014 ] Aj keď Kréta nepatrí medzi moje obľúbené destinácie kvôli obrovskej rozlohe, pri ceste po strednej a juhozápadnej časti ostrova neminieš majestátne pohoria. Počasie nad nimi je nevyspytateľné takmer ako naše Vysoké Tatry. To môže priniesť zaujímavé momentky. Viac fotografií z cestovania po Kréte je v článku.
preveli dovolenka na kréte grécko hory krétaPláž Preveli na Kréte [ 09/2014 ] Neďaleko pravoslávneho kláštora Moni Preveli sa nachádza pláž Preveli , v ktorej sa mieša sladká voda z rieky s morskou.
more západ pláž večer gréckoAmoudara na ostrove Kréta [ 06/2012 ] Pláž Amoudara na gréckom ostrove Kréta a pohľad na západnú stranu pobrežia. Recenziu na ubytovanie v Santa Marina Beach ale aj neďaleké okolie nájdeš v článku venovanom Amoudare . Oveľa zaujímavejšie fotky nájdeš v článkoch z cestovania po strednej a juho-západnej Kréte. Sony Alpha A55, Tamron 17-50 mm F2.8
pláž obláskové kamene more opar penaMorský záves [ 09/2013 ] ISO100, F10, 10 s., 50 mm
kavros beach creete greece gréckoDovolenka na Kréte [ 09/2014 ] Pohľad na pláž Kavros a krétske pohorie Lefka Ori. Napravo za kopcom sa nachádza Chania . Fotografia je zložená z deviatich fotiek a zábery som zhotovil z mora. Celý čas som držal zrkadlovku nad vodou a modlil sa, aby neprišla vysoká vlna. ISO100, F8
pláž západ slnka oblaky piesok gréckoRomantická pláž na Kréte [ 09/2014 ] Piesočnatá pláž Kavros vo večerných hodinách. Nachádza sa medzi mestami Chania a Rethymno. Pri fotení som použil statív a dlhší čas na rozmazanie vodne hladiny. Fotografia je zhotovená z viacerých fotografií a je farebne upravená.
kréta večer výlet grécko horyCestovanie po Kréte [ 09/2014 ] Jedna z posledných fotiek z tripu po gréckej Kréte. Na fotografii si môžeš všimnúť solárne panely, ktoré využívajú miestni farmári.
zázrivá krajina jeseň príroda oblakyZázrivá [ 00. 11. 2009 ] Umelecky ladená jesenná fotografia zo Zázrivej, ktorá sa nachádza na severozápadnom Slovensku. Fotka prešla výraznou úpravou a jej pracovný názov bol „Prsia”
kasos greece island grécko moreKasos [ 09/2016 ] Pohľad na grécky ostrov Kasos z mestečka Finiki na ostrove Karpathos. Vpravo je vidieť mesto Fri. Za ostrovom sa nachádza Kréta . ISO100, F8, 1/640 s., 35 mm.
oblaky hory obloha karpathos gréckoOblačný Karpathos [ 09/2016 ] Fotografia z gréckeho ostrova Karpathos.
volada horské mesto karpathos grécko Volada na Karpathose [ 09/2016 ]
hory karpathos grécko horská dedinka Othos na Karpathose [ 09/2016 ] Horské dedinky v južnej časti Karpathosu.
grécko karpathos arkasa more ostrovArkasa na Karpathose [ 09/2016 ] Pohľad z dediny Arkasa v smere na Finiki.
Je to neuveriteľné, ale aj MOWS používa cookies, štatistiku a reklamu.SÚHLASÍM