Mesto na fotkách

Tak ako pri krajinárskej fotografii, aj tu je najväčším nepriateľom počasie. Dôležité je dobré nasvietenie scény, výber správneho miesta na fotenie a technická dokonalosť snímku - tomu pomáhajú kvalitné objektívy bez výrazných optických chýb. Väčšina metropol má v ponuke minimálne jednu zaujímavú vyhliadku, no nie vždy je fotenie z týchto miest ideálne na skladanie širokouhlých panorám, či použitie statívu. Narozdiel od fotenia krajiniek sú veľmi zaujímavé práve nočné zábery, vďaka svetelnému smogu. Veľká časť širokouhlých záberov v tejto galérii je poskladaná z viacerých fotografií.
42
Horská dedinka Olympos na KarpathoseRomantika v BudapeštiKoloseum v RímeBudai VárOia na SantoriniKrižovatkaCitadela v BudapeštiBratislavský hrad z Mosta SNPNajznámejšie pamiatky v BudapeštiSant Angelo v RímeHistorický Olomouc na MoraveNočný pohľad na PrimoštenKerkyra na KorfuOdraz uliceChorvátsky polostrov PrimoštenChorvátsky TrogirMiniatúra AperiPigadia na KarpathoseThiraGréckoPyrgosAgios Nikolaos TheotokakiStará pevnosť v KerkyreVečer v PigadiiĎeň nezávislosti nad BratislavouRevúcaBenátsky prístav v mestečku ChaniaZápad slnka v ChaniiZ Trenčianskeho hraduKontrastBratislavaBratislavalandUmelecký kútikVečerná plavba na DunajiSzéchenyi Lánchíd, BudapešťBúrka nad BudapeštouBudínsky hrad a Sečéniho reťazový mostBudapešť v časozbereParlament v MaďarskuBudapeštianska panoráma

karpathos výlet Olympos recenzia GréckoHorská dedinka Olympos na Karpathose [ 09/2016 ] Horská dedinka Olympos (Όλυμπος) sa nachádza v severnej časti ostrova Karpathos. Vedie sem asfaltová cesta z Pigadie alebo cesta z prístavu. Vynechať výlet do Olymposu by bol hotový hriech. Osídlenie sa datuje už v 7. storočí a jedná sa o jednu z najzaujímavejších gréckych dedín, aké som kedy navštívil. Nechýba niekoľko taverien a množstvo obchodov so suvenírmi, textilom, topánkami a oblečením. Tradičné zvyky miestnych obyvateľov sa ale pomaly vytrácajú zvyšujúcim sa turizmom. Zamračená obloha je nad ostrovom hotová rarita - vznikla po jednodňovej septembrovej búrke. Panoramatický záber je poskladaný z viacerých fotografií. ISO100, F8. Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM.
maďarsko budapešť hrad most riekaRomantika v Budapešti [ 22. 07. 2018 ] Romantický pohľad na Budínsky hrad (Budai Vár) a vysvietený Sečéniho reťazový most (Széchenyi Lánchíd). z nábrežia. Fotené cez mirrorless Sony A6300 a Sony E 50mm f/1.8. Kolorované v Photoshope. Tipy na fotenie v Budapešti nájdeš v článku najzaujímavejšie miesta a Budapešť cez Lightroom . ISO100, F8, 2 s., 50 mm.
Colosseo Rím Taliansko Koloseum pamiatkaKoloseum v Ríme [ 06/2014 ] Panoramatický záber na ruiny amfiteátra v strede Ríma. Kedysi Fláviov amfiteáter, dnes pod známejším názvom Koloseo (Colosseo). V minulosti malo kapacitu viac ako 45000 divákov a využívalo sa najmä na súboje gladiátorov a dramatické predstavenia. Na tejto architektonickej dominante mesta prebiehajú rôzne rekonštukčné práce a väčšínu fotografií špatia lešenia, mreže či plachty. V deň návštevy nebol na oblohe jediný obláčik, čo je pre krajinárskych fotografov veľmi nepriaznivé počasie. Obloha bola domontovaná v grafickom programe a pochádza z Primoštenu . Takto sa upravuje väčšina záberov v komerčných fotobankách. Je to lacnejšie a rýchlejšie ako čakať na vhodnú konšteláciu hviezd. Neupravené zábery nájdeš v galérii nočného Ríma . Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
mesto Maďarsko Budapešť rieka hradBudai Vár [ 20. 07. 2018 ] Pohľad na Budapešť z hradného areálu Budínskeho hradu (Budai Vár). V minulosti sa nazýval aj Kráľovský hrad. Na fotografii sa nachádza aj Sečéniho reťazový most (Széchenyi Lánchíd), budova parlamentu (Országház) a Dóm svätého Štefana (St. Stephens Basilica). Panoráma je vytvorená z desiatich snímkov do RAW formátu. ISO100, F8, 1/60 s., 19 mm
Západ slnka na Santorini Grécko pohľadnica veterný mlyn SantorínOia na Santorini [ 07/2016 ] Najobľúbenejšie mesto na gréckom ostrove Santorini je Oia. Najväčší dav turistov tu stretneš v letnej top sezóne, počas západu slnka. Na túto atrakciu sem jazdia výletné lode ale aj turistické autobusy z celého ostrova. Aby som si cez objektív zvečnil túto fotografiu, museli sme si dve hodiny držať svoje vyvýšené miesto. Na statív už miesto neostalo.
dážď mesto taxi križovatka semaforKrižovatka [ 07/2018 ] Fotografia križovatky ulíc József Attila a Bajcsy-Zsilinszky v Budapešti. Zachytené večer, po krátkej a silnej letnej búrke. Večerná a nočná fotografia v uliciach mesta počas prehánok patrí medzi najatraktívnejšie, vďaka odrazu svetiel na mokrých povrchoch a asfaltových cestách. Fotografované kamerou Sony A6300 a objektívom Sigma 19mm DN Art. Pri nepriaznivom počasí používam na všetkých objektívoch neoprénové návleky ako pasívnu ochranu techniky. ISO1600, F2.8, 1/250 s. ARW je kolorované a vyvolané v Adobe Lightroom.
Citadella pevnosť Budapešť socha Budapeštianska citadelaCitadela v Budapešti [ 22. 07. 2018 ] Fotografia z nábrežia Dunaja na budapeštiansku citadelu postavenú v roku 1954 Habsburgovcami. Pevnosť nespĺňala vojenské štandardy a slúžila skôr na odstrašenie Maďarov po povstaní v rokoch 1848 - 1949. Počas druhej svetovej vojny sa tu odohrávali tvrdé boje medzi nemeckou a sovietskou armádou. Víťazstvo sovietskej armády nad Nemcami pripomína Pamätník oslobodenia, ktorý vidieť zo všetkých strán mesta. Obyvatelia ho údajne vnímali ako symbol sovietskej okupácie. Z terás pevnosti je zaujímavý pohľad na panorámu mesta a aj preto patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám.
bratislavský hrad dunaj oblaky bratislava parlamentBratislavský hrad z Mosta SNP [ 24. 05. 2018 ] Panoramatický pohľad na Dunaj a Bratislavský hrad pred krátkou podvečernou jarnou prehánkou. Fotka je zložená z ôsmich fotografií na výšku cez CSC fotoaparát Sony A6300 a objektív Sigma 19mm F2.8 DN Art. RAW súbory boli spojené a upravené v programe Affinity Photo. Výsledná fotka má rozmer 11294x5147px. ISO100, F8, 1/320s., 19mm
mesto Maďarsko Budapešť rieka hradNajznámejšie pamiatky v Budapešti [ 22. 07. 2018 ] Tri najznámejšie a najnavštevovanejšie pamiatky v Budapešti na jednom zábere. Parlament (vľavo), pevnosť Citadella (na kopci) a Budínsky hrad (vpravo). Fotka vznikla na Margitinom moste (Margit híd). Poskladané z ôsmych fotografií do jednej panorámy. Upravené v Adobe Lightroom. ISO100, F7.1, 1/320 s., 19 mm
Rím Taliansko západ slnka hrad mostSant Angelo v Ríme [ 06/2014 ] Sant Angelo (Anjelský hrad) sa nachádza v talianskom Ríme pri rieke Tiber, neďaleko Vatikánu. Ide o mohutnú kruhovú stavbu z roku 130 n. l. a súčasťou hradu je most so sochami anjelov, ktorí nesú symboly Kristovho utrpenia. V stredoveku slúžil hrad ako kasáreň a väznica. Dnes v ňom nájdeš múzeum a výhľad na okolie. Podvečerná panoramatická fotografia z roku 2014 bola zložená z ôsmich záberov pomocou statívu. Strávil som tu viac ako hodinu a priateľka tu takmer zahynula od nudy. Najzaujímavejšie street momentky z ulíc talianskeho Ríma nájdeš v čierno-bielej galérii. Nevynechaj ani krásne kostoly a baziliky alebo si rovno prečítaj sprievodcu Rímom . Sony Alpha A77, Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
Olomouc vyhliadka námestie orloj Česká republikaHistorický Olomouc na Morave [ 05/2014 ] Mesto, v ktorom som trávil veľkú časť detstva. Mesto Olomouc bývalo v stredoveku politickým centrom Moravy a druhým najväčším mestom Českého kráľovstva. Neskôr sa pýšilo prvou univerzitou na Morave a sídlom arcibiskupa, ktoré sú tu do dnes. Fotografia bola zhotovená z veže sv. Mórica , ktorá je vysoká 46 metrov a má 206 schodov. Ak sa rozhodneš Olomouc navštíviť, pomôže ti krátky sprievodca .
chorvátsko dovolenka Primošten prístav západ slnkaNočný pohľad na Primošten [ 09/2015 ] Nočný pohľad na historické chorvátske mestečko Primošten a zakotvené súkromné loďky. Mesto sa pôvodne nachádzalo na ostrove a s pevninou bolo spojené mostom. Neskôr bol neskôr nahradený hrádzou. Z toho je odvodený aj jeho názov.
Corfu Town Greece grécko kerkyra mestoKerkyra na Korfu [ 09/2013 ] Kerkyra (alebo aj Corfu Town) je hlavné mesto gréckeho ostrova Korfu, ktoré leží neďaleko Albánska. Nájdeš tu nádhernú architektúru a pochybujem, že sa dá v Grécku nájsť krajšie mesto. Kerkyra začala vznikať v 6. storočí nášho letopočtu. Hlavný rozmach zažilo mesto v 15. storočí, kedy sa obrnilo mohutnými hradbami. V Kerkyre momentálne žije približne 35 000 obyvateľov a nachádzajú sa tu dve veľké pevnosti (Stará a Nová), námestie Esplanáda, kostol svätého Spyridona i kláštor Vlacherna. Fotografia pochádza z Novej pevnosti a bola vytvorená režimom panoráma. Tento režim som viac nepoužíval, pretože výrazne degraduje kvalitu fotografie. 4K video z Corfu Town z roku 2018 nájdeš aj na Youtube. Tento pohľad v ňom ale nenájdeš, keďže Nová pevnosť je pre verejnosť dlhodobo uzavretá.
výklad zrkadlo odraz obchod Odraz ulice [ 06/2012 ] Nočná fotografia opusteného obchodu na gréckom ostrove Kréta. Vo výklade sa odrážajú osvetlené obchody a lampy z ulice.
primošten dlamácia chorvátsko ostrov mestoChorvátsky polostrov Primošten [ 09/2015 ] Historická časť mesta Primošten sa nachádza na polostrove. S pevninou bol spojený mostom, ktorý neskôr nahradila hrádza. Viditeľnou dominantou mesta je Kostol sv. Juraja.
trogir chorvátsko mesto dovolenka UNESCOChorvátsky Trogir [ 09/2015 ] Výhľad na chorvátske mesto Trogir z malej pevnosti Kamerlengo . Vstup na pevnosť je spoplatnený a ponúka jeden z najatraktívnejších výhľadov na historické centrum a veľkú pešiu zónu s prístavom. Historické centrum je od roku 1997 zapísané na zoznam svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Je to ďalší záber, pri ktorom mi počasie neprialo. Čistú oblohu s čudným oparom nad Splitom som napravil až v Photoshope.
miniatúra dedinka domčeky dedinka Miniatúra Aperi [ 09/2016 ]
pigadia greece karpathos holiday gréckoPigadia na Karpathose [ 09/2016 ] Hlavné mesto ostrova Karpathos z najbližšej vyhliadky situovanej na južnej strane mesta.
Thira Santorini grécko hlavné mesto romantikaThira [ 07/2016 ] Detailný záber na mesto Fira z ostrova Santorini. Vľavo hore je vyhliadka Profitis Ilias. Kupolovitá stavba vľavo je Ortodoxná metropolitná katedrála. V hlavnom meste sa nachádza aj Prehistorické a archeologické múzeum.
greece Hellas kostol santorini krížGrécko [ 07/2016 ] Strecha chrámu s krížom na gréckom ostrove Santotini. Konkrétne z mestečka Imerovigli, ktoré sa nachádza hneď vedľa hlavného mesta ostrova - Fira. Biele domy a modré strechy sú pre grécko typické. ISO100, F5.6, 1/1250 s., 50 mm.
Pyrgos Santorini Greece Pyrgos [ 07/2016 ] Čiernobiela fotografia mesta Pyrgos (vpravo) na gréckom ostrove Santorini. Naľavo je hlavné mesto Fira a za ním Imerovigli.
pyrgos santorini kostol Church of Agios Nikolaos Theotokaki gréckoAgios Nikolaos Theotokaki [ 07/2016 ] Typické kostoly na gréckom ostrove Santorini. Tento sa nachádza v meste Pyrgos a volá sa Agios Nikolaos Theotokaki.
pevnosť hlavné mesto kostol grécko korfuStará pevnosť v Kerkyre [ 09/2013 ] Pohľad z novej pevnosti v Kerkyre. Po ľavej strane za morom sa nachádza Albánsko, vpravo grécka pevnina. ISO 100, F9, 1/160 s., 45 mm
Pigadia noc prístav večer GréckoVečer v Pigadii [ 09/2016 ] Promenáda s malým prístavom v hlavnom meste gréckeho ostrova Karpathos. ISO100, F8, 4 s. na statíve, 18 mm
bratislavský hrad búrka oblaky Slovensko BratislavaĎeň nezávislosti nad Bratislavou [ 08/2011 ] Dramatický záber pred blížiacou sa letnou búrkou. Bratislavský hrad z vyhliadky UFO na Novom moste. Oblohe bol pridaný kontrast.
Mesto Revúca na fotke slovensko  Revúca [ 04/2014 ] Pohľad na mesto Revúca z veže evanjelického klasicistického tolerančného kostola. Fotka je zložená z viacerých záberov. Napravo sa nachádza aj Rímsko-katolícky kostol svätého Vavrinca. Tam ma odmietli pustiť aj napriek tomu, že veža je v podstatne lepšom technickom stave ako tu.
loď benátsky prístav kréta grécko chaniaBenátsky prístav v mestečku Chania [ 09/2014 ] Podvečerná fotografia zložená z viacerých fotiek. Benátsky prístav v mestečku Chania (Χανιά) na severozápadnom pobreží gréckeho ostrova Kréta.
maják západ slnka more slnko gréckoZápad slnka v Chanii [ 09/2014 ] ISO100, F8, 1/1000 s., 35 mm
trenčín hrad centrum výhľad mestoZ Trenčianskeho hradu [ 04/2015 ] Trenčiansky hrad je nádherná a fotogenická dominanta mesta. Výhľad z hradu na mesto je pekný len v smere na jeho malebné historické námestie.
Banská Bystrica Prior architektúra mesto SlovenskoKontrast [ 09/2017 ] Odraz starej budovy v socialistickom obchodnom dome Prior v Banskej Bystrici na ulici Kukučínova a Horná.
bratislava most snp večer slovensko riekaBratislava [ 10/2017 ] Fotografia zo Starého (Železného) mosta na Aupar Tower, Inchebu, UFO na Novom moste, Bratislavský hrad a Dóm sv. Martina.
miniatúra mesto bratislava macro domyBratislavaland [ 08/2011 ] Záber na bratislavské staré mesto z vyhliadky UFO na Moste SNP. Úprava fotografie (saturovanie farieb a hĺbka ostrosti) má vyvolať dojem, že ide o miniatúru mesta.
Trogir art shop chorvátsko historické centrumUmelecký kútik [ 09/2015 ] Umelkyňa vyrábajúca hand-made suveníry a obrazy v centre historického chorvátskeho mesta Trogir .
  [ 19. 07. 2018 ]
mesto Budapešť Dunaj loď plavbaVečerná plavba na Dunaji [ 19. 07. 2018 ] ISO800, F5.6, 1/50 s., 50 mm
Budapešť Maďarsko most rieka nocSzéchenyi Lánchíd, Budapešť [ 19. 07. 2018 ] Sečéniho reťazový most bol prvý most cez rieku Dunaj v Budapešti. Pomenovaný je po maďarskom politikovi, financoval ho rakúsko-grécky podnikateľ, navrhol ho anglický inžinier a na výstavbu dohliadal škótsky inžinier. ISO100, F8, 1,6 s., 50 mm
  [ 20. 07. 2018 ]
mesto parlament Budapešť Maďarsko riekaBúrka nad Budapeštou [ 20. 07. 2018 ]
maďarsko budapešť hrad most riekaBudínsky hrad a Sečéniho reťazový most [ 22. 07. 2018 ] Večerný pohľad na Budínsky hrad z nábrežia Dunaja. Fotené pomocou ILCE-6300, Sony SEL-50F18 E 50mm f/1.8 OSS a kompaktného statívu Manfrotto Mtpixi-b. ISO100, F8, 2 s., 50 mm
mesto Maďarsko Budapešť rieka loďBudapešť v časozbere [ 22. 07. 2018 ] Fotka vznikla pri tvorbe 4K timelapse videa . Fotené po západe slnka pred blížiacou sa letnou búrkou. ISO100, F8, 1 s., 19mm
mesto architektŕua budova budapešť maďarskoParlament v Maďarsku [ 23. 07. 2018 ] Budova maďarského parlamentu sídliaca v Budapešti je jeden zo symbolov Maďarska a patrí k najstarším vládnych budovám v Európe. Stavba začala v roku 1885 a dokončená bola až v roku 1904. Novogotická kopula je vysoká 96 metrov. Fotka je graficky kolorovaná v Adobe Photoshop. ISO400, F8, 1/200 s., 19 mm
mesto Maďarsko Budapešť rieka panorámaBudapeštianska panoráma [ 19. 07. 2018 ]
Je to neuveriteľné, ale aj MOWS používa cookies, štatistiku a reklamu.SÚHLASÍM